Jeśli złożysz zamówienie teraz, paczkę nadamy w poniedziałek

Jak wyparzać słoiki? Sterylizacja słoików w gorącej wodzie

 • Jesteś w sklepie Zaplanowane.com.pl
 • Pojemniki na żywność
 • Etykiety samoprzylepne
Jak wyparzać słoiki? Sterylizacja słoików w gorącej wodzie

Sterylizacja słoików w gorącej wodzie to jedna z najstarszych i najskuteczniejszych metod przygotowywania słoików do przechowywania przetworów. Metoda ta jest prosta, nie wymaga specjalistycznego sprzętu i zapewnia skuteczne usunięcie mikroorganizmów, które mogą powodować psucie się żywności. Poniżej znajduje się szczegółowy opis, jak przeprowadzić sterylizację słoików w gorącej wodzie.

Sterylizacja słoików w gorącej wodzie - jak wygląda proces?

Poniżej znajdziesz dokładny opis procesu przygotowania do wyparzania słoików, przeprowadzenia całego procesu, a następnie bezpiecznego wyciągnięcia słoików w celu ich użycia do przechowywania przetworów.

Przygotowania do sterylizacji słoików w gorącej wodzie

 1. Czego będziesz potrzebować?

  • Duży garnek z pokrywką.
  • Kratka lub stojak do umieszczenia na dnie garnka (zapobiega bezpośredniemu kontaktowi słoików z dnem garnka).
  • Szczypce do wyciągania gorących słoików.
  • Ściereczki lub ręczniki papierowe.
 2. Przygotuj słoiki do sterylizacji:

  • Dokładnie umyj słoiki i pokrywki w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie spłucz je pod bieżącą wodą.
  • Upewnij się, że słoiki i pokrywki są wolne od tłuszczu, resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń.
 3. Przygotowanie Garnka:

  • Na dnie dużego garnka umieść kratkę lub stojak, który zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi słoików z dnem garnka.
  • Wypełnij garnek wodą na tyle, aby całkowicie zanurzyć słoiki. Woda powinna być na tyle głęboka, aby zakryć słoiki co najmniej o 2-3 cm.

Jak przeprowadzić proces wyparzania słoików w gorącej wodzie?

Ostrożnie umieść słoiki w garnku, upewniając się, że nie dotykają się nawzajem ani ścianek garnka. Upewnij się, że słoiki są całkowicie zanurzone w wodzie. W razie potrzeby dodaj więcej wody. Postaw garnek na kuchence i doprowadź wodę do wrzenia. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień do średniego, aby utrzymać stałe wrzenie. Utrzymuj słoiki w wrzącej wodzie przez co najmniej 10 minut. W przypadku większych słoików lub jeśli znajdujesz się na większej wysokości n.p.m., czas sterylizacji może wymagać wydłużenia do 15-20 minut. Pokrywki można umieścić w osobnym mniejszym garnku z wrzącą wodą i gotować przez 5 minut.

Jak bezpiecznie wyjąć słoiki po ich wyparzaniu?

Po zakończeniu sterylizacji, użyj szczypiec do ostrożnego wyjęcia słoików z wrzącej wody.  Umieść słoiki do góry dnem na czystej ściereczce lub ręcznikach papierowych, aby obeschły. Upewnij się, że powierzchnia, na której umieszczasz słoiki, jest czysta i wolna od zanieczyszczeń. Po całkowitym wyschnięciu słoików, są one gotowe do napełnienia przetworami. Najlepiej napełniać słoiki, gdy są jeszcze lekko ciepłe, co zapobiega pękaniu podczas napełniania gorącymi przetworami. Sterylizacja w gorącej wodzie to niezawodna metoda, która zapewnia, że słoiki są wolne od mikroorganizmów i gotowe do przechowywania domowych przetworów. Dzięki temu możemy cieszyć się smacznymi i bezpiecznymi produktami przez długi czas.

Jeśli szukasz słoików na przetwory koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego Zaplanowane:

Wyparzanie słoików w zmywarce

Wyparzanie słoików w zmywarce to wygodna i efektywna metoda przygotowywania słoików do przechowywania przetworów. Zmywarka, dzięki wysokiej temperaturze i intensywnemu myciu, może skutecznie usunąć zanieczyszczenia i zabić mikroorganizmy, zapewniając sterylność słoików. W tym przypadku także słoiki powinny być odpowiednio przygotowane do sterylizacji. W tym celu należy je wcześniej dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie wypłukać, aby usunąć resztki detergentu. W zmywarce słoiki powinny być odpowiednio rozmieszczone otworami do dołu, aby woda mogła swobodnie przepływać przez wnętrze. Nie powinny także się dotykać nawzajem, aby zapewnić równomierne mycie i sterylizację.

W celu wykonania wyparzania słoików w zmywarce wybierz program mycia o najwyższej temperaturze, który zazwyczaj wynosi co najmniej 70°C. Wysoka temperatura jest kluczowa do skutecznego zabicia bakterii, pleśni i drożdży. Jeśli zmywarka posiada opcję dezynfekcji lub sterylizacji, wybierz ten program, aby zapewnić maksymalną skuteczność. Unikaj używania zmiękczaczy wody lub innych dodatków, które mogą pozostawiać osady na słoikach.

Dlaczego moja wysokość n.p.m. ma wpływ na proces wyparzania słoików w gorącej wodzie?

Wysokość nad poziomem morza (n.p.m.) ma znaczący wpływ na proces wyparzania słoików w gorącej wodzie ze względu na zmiany w temperaturze wrzenia wody wraz z wysokością. Na poziomie morza woda wrze w temperaturze 100°C (212°F). Jednak wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, ciśnienie atmosferyczne spada, co powoduje, że woda wrze w niższej temperaturze. Na przykład, na wysokości 1500 metrów n.p.m. (około 5000 stóp) woda wrze w temperaturze około 95°C (203°F). Im wyżej się znajdujemy, tym niższa jest temperatura wrzenia wody.

Sterylizacja opiera się na utrzymaniu wysokiej temperatury przez określony czas, aby skutecznie zabić mikroorganizmy. Gdy temperatura wrzenia jest niższa, woda może nie osiągnąć temperatury potrzebnej do efektywnego niszczenia wszystkich bakterii, pleśni i drożdży, które mogą być obecne na słoikach. Aby zrekompensować niższą temperaturę wrzenia, konieczne jest wydłużenie czasu sterylizacji. Na większych wysokościach należy przedłużyć czas gotowania słoików w wrzącej wodzie, aby zapewnić, że mikroorganizmy zostaną skutecznie zniszczone. Standardowe wytyczne sugerują wydłużenie czasu sterylizacji o 1 minutę za każde 300 metrów (1000 stóp) powyżej poziomu morza.

 • Na poziomie morza: Sterylizacja trwa 10 minut.
 • Na wysokości 1500 metrów n.p.m.: Czas sterylizacji powinien wynosić około 15 minut.

Zrozumienie wpływu wysokości n.p.m. na proces wyparzania słoików jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej sterylizacji. Przez dostosowanie czasu sterylizacji w zależności od wysokości, możemy upewnić się, że nasze przetwory są bezpieczne do spożycia i wolne od szkodliwych mikroorganizmów.

Zobacz pozostałe artykuły z tej serii:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier inpost) już od 100,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl