Przypraw używamy do podkreślenia smaku naszych potraw. Aby zioła jak najdłużej zachowały swój wyrazisty aromat, należy je odpowiednio przechowywać. Szczelne pojemniki na przyprawy nie tylko przedłużą ich trwałość, ale także pomogą zapanować nad bałaganem. Często bowiem zawartość opakowania rozsypuje się w szafce lub w szufladzie. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na przechowywanie przypraw w kuchni.
1. Prosty organizer na przyprawy
Wiele osób po pierwszym użyciu pozostawia torebki z przyprawami otwarte. Przyprawy wietrzeją, przez co tracą swoje właściwości. Polecamy praktyczne plastikowe klipsy, które wyposażono w etykiety na przyprawy. Zapinka z nazwą jest bardzo prosta w użyciu i montażu. Dodatkowo zamknięte torebki można umieścić w plastikowym organizerze z przegródkami. Opakowania są wtedy posegregowane, a znalezienie odpowiedniego nie zajmuje już tyle czasu.
2. Słoiczki na przyprawy z napisami
Najpopularniejszym pojemnikiem kuchennym jest słoik na przyprawy. Można go schować do szafki bądź wyeksponować na blacie lub na półce. Zestaw słoików o jednolitym designie świetnie się prezentuje. Najczęściej są to małe słoiczki np. takie o pojemności 120 lub 150 ml. Ozdobna zakrętka ze szkła lub drewna zapewnia dużą szczelność. Warto nakleić na wszystkie słoiki naklejki na przyprawy, by bez problemu sięgnąć po ten, którego w danej chwili szukamy.
3. Pojemniki ceramiczne
Jeśli chcemy, aby nasze pojemniki na przyprawy pełniły funkcję dekoracyjną, możemy wykorzystać ozdobne pojemniki ceramiczne. Takie naczynia nie przepuszczają światła, a dzięki szczelnemu zamknięciu zapobiegają zawilgoceniu przypraw. Ceramiczne pojemniki często są już podpisane i nie wymagają dodatkowego oznaczenia. Pasują zwykle do kuchni utrzymanej w klimacie klasycznym, a nawet retro. Ozdabiają je głównie kwiatowe lub roślinne ornamenty.
4. Specjalne półki i stojaki na przyprawy
W małej kuchni często brakuje miejsca. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest powieszenie nad blatem funkcjonalnej półki na przyprawy. Nie tracimy wtedy cennej powierzchni roboczej. Do półeczki często dokupujemy zestaw słoików. W większej kuchni natomiast sprawdzą się praktyczne stojaki. Mogą one stać się bardzo ciekawym elementem jej wystroju. Wybierając stojak, który posiada już pojemniki lub szklane słoiki na przyprawy, musimy pamiętać o ich podpisaniu. Niezbędne będą etykiety na przyprawy.
Dostępne na rynku produkty pomagają przechować przyprawy w taki sposób, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Przemyślane rozwiązania pozwalają także zachować w kuchni ład i porządek.
Zobacz pozostałe artykuły o organizacji przypraw w kuchni:
- Jak przygotować słoiczki na przyprawy do użycia w kuchni?
- Jak zaplanować na wiosnę organizację szuflady z przyprawami?
- Jak zorganizować przyprawy w kuchni przy użyciu sloiczków na przyprawy oraz etykietek?
- Jak efektywnie pokategoryzować przyprawy w kuchni?
- Gdzie trzymać najczęściej używane przyprawy w kuchni, by były łatwo dostępne?